Praktické tipy

Čo by ste mali robiť, aby ste nežili od výplaty k výplate? I.

Aj keď sa ekonomická situácia za posledné mesiace výrazne zlepšila, nedalo by sa povedať, že by sa to odzrkadlilo na výplatnej páske. Ak patríte k tým, ktorí prežívajú ledva z tých peňazí čo dostávajú, prečítajte si nasledujúce riadky, v ktorých sa dozviete ako nežiť od výplaty k výplate.

shutterstock_110672861

Každý mesiac si odkladajte určité percento na sporiaci účet

Popri množstve výdavkov, ktoré máte, si skúste každý mesiac odkladať určité percento na sporiaci účet. Ak si myslíte, že sa to nedá a neprežijete bez peňazí, skúste to aj tak. Uvidíte, že po pár mesiacoch budete mať na sporiacom účte peknú sumu, za ktorú si dokážete zaplatiť dovolenku bez toho, aby ste ohrozili stav na účte. Dajme si príklad: Ak zarábate v čistom približne 640€ a budete si odkladať mesačne po 30€ na sporiaci účet, za rok si dokážete ušetriť až 360€. Za túto sumu si môžete dovoliť buď kúpiť last minute dovolenku, alebo ju využijete na kúpu niečoho pekného do domácnosti. Čo myslíte, neoplatí sa vám to?

Nekupujte zbytočné a predražené veci

Práve v tomto býva väčšinou problém. Mnohí ľudia častokrát nakupujú zbytočnosti, ktoré nepotrebujú ale sa im páčia. Čo vám to pomôže, keď si kúpite tisíc lacných tričiek, ktoré sa vám zničia po pár použitiach, keď si môžete kúpiť značkové, ktoré vydržia niekoľko desaťročí bez toho, aby sa na nich odzrkadlil zub času? Investujte len do kvality. V konečnom dôsledku na tých lacnejších veciach prerobíte, pretože budete nútení kupovať stále nové kúsky a staré vyhadzovať.

Spojte si účty (týka sa iba manželských párov)

Tento bod sa týka čisto len manželských párov, ktorí majú dva účty. Načo by ste mali mať dva účty a dva poplatky, keď vám ako manželom stačí jeden? Možno sa vám to ani nezdá, ale uvidíte, že skonsolidovaním takýchto zbytočných výdavkov ušetríte nemalé peniaze. Odporúčame – vyhýbajte sa kreditným kartám, ktoré vás môžu priviesť k dlhom.

Leave a Comment