Komerčné články Praktické tipy

Chovateľské pletivo: aký je momentálne výber?

Na oplotenie pozemku s hospodárskymi alebo domácimi zvieratami je ideálnou voľbou chovateľské pletivo v podobe 6-hranného pletiva alebo zváranej siete. 

Chovateľské pletivo je vyrobené tak, aby zvieratá chránilo pred nebezpečenstvom z vonkajšieho prostredia a zároveň im bránilo ohradu poškodiť a ujsť. Uplatnenie má aj pri uzatvorení králikární a kurníkov, oplotení viníc, záhrad i ochrane obôr pred lesnou zverou. 

Typy chovateľského pletiva

6-hranné chovateľské pletivo

6-hranné pozinkované alebo poplastované pletivo je najbežnejším chovateľským pletivom. Používa sa na zhotovenie oplotenia pozemkov s hospodárskymi zvieratami. Zároveň predstavuje neodmysliteľnú súčasť králikární a kurníkov. 

S týmto typom oplotenia sa môžete stretnúť aj v lesníctve a pestovateľstve. Slúži napríklad ako ochrana stromčekov v lesných škôlkach. 

Nie každý však vie, že sa využíva aj na stavebné a dekoračné účely.   

6-hranné pozinkované pletivo sa vyrába s veľkosťou oka 13, 16, 20 a 25 mm, v štandardnej výške 1 meter. V jednej rolke je 50 metrov pletiva. 

6-hranné poplastované pletivo sa veľkosťou ôk nelíši od pozinkovaného, avšak v jednom balení je 10, alebo 25 metrov pletiva. Výška pletiva je štandardne 1 meter, pri niektorých 0,5 metra. 

Chovateľské zvárané siete 

Na oplotenie pozemku, ktorý poslúži napríklad ako voliéra pre psa, sa používajú chovateľské zvárané siete. 

Zvárané pletivo v podobe zváraných pozinkovaných alebo poplastovaných sietí je určené i na výrobu klietok pre vtáky a menšie druhy zvierat. 

Zvárané siete sa vyrábajú vo výške 1 meter, vo veľkosti oka od 6 do 25 mm. Sú v 25-metrových rolkách. Charakterizuje ich vysoká odolnosť voči korózii vďaka kvalitnému pozinkovaniu alebo vysokoadhéznemu plastu. 

Zvárané pletivo

Pevnejšie druhy zváraného pletiva sú obľúbeným typom oplotenia napríklad pre pozemky s veľkými psami.  

Uzlové pletivo 

Na oplotenie chovateľských obôr, lesných a farmárskych pozemkov sa často využíva aj uzlové pletivo v hrúbke drôtu od 2 do 2,8 mm. 

Leave a Comment