Komerčné články

Ako sa čo najrýchlejšie zotaviť po výmene bedrového kĺbu?

Rehabilitácia

K operácii bedrového kĺbu dochádza v prípade vážneho poškodenia a opotrebovania chrupavky s následným narušením samotnej kosti. Človek trpí bolesťami a veľmi často aj výrazným obmedzením hybnosti. Operácia je náročná a rekonvalescencia zdĺhavá. Ako ju urýchliť?

Rehabilitácia

Rehabilitácia

V prípade výmeny bedrového kĺbu ide o náročný operačný zákrok, pri ktorom lekári nahradia poškodený kĺb titánovou náhradou. Tá sa skladá z dvoch častí: jamky a hlavičky, preto sa titánový kĺb nazýva totálna endoprotéza. Cieľom tejto operácie je zlepšiť kvalitu každodenného života, aby sa pacient mohol vrátiť späť k bežným aktivitám či dokonca k športu. „K výmene kĺbu pristúpime až po vyčerpaní všetkých liečebných možností a vtedy, keď je zrejmé, že pacientovi zmeníme kvalitu jeho života,“ hovorí MUDr. Jakubík zo špecializovanej nemocnice v odbore ortopédia, Clinica Orthopedica. „Takéto riešenie je úplne na konci v rade ortopedických liečebných postupov,“ dodáva odborník, „samozrejme, vždy pod podmienkou, že sa pacient dostal naozaj k špecialistovi a bol liečený adekvátne. Tíšenie bolesti tabletkami nie je tou najšťastnejšou cestou.”

Koľko a ako rehabilitovať?

Rehabilitácia začína bezprostredne po operácii vďaka dobre zvládnutej liečbe bolesti. Za účasti školených fyzioterapeutov a rehabilitačných pomôcok, ako sú napríklad motorové dlahy, prebieha cvičenie buď priamo na lôžku pacienta, alebo v priestoroch na to určenej telocvične. Začína sa s cvičením na chrbte. V stoji sa potom absolvuje nácvik chôdze na dvoch francúzskych barlách po rovine a po jej zvládnutí sa učí chôdza po schodoch. Vďaka poctivému cvičeniu môže pacient už do troch dní od zákroku opustiť nemocničné zariadenie ako samostatne chodiaci. Doma by mal pokračovať presne podľa pokynov lekárov a podrobnej písomnej informácie o spôsobe cvičenia. Ako prevenciu embólie je vždy nutné aplikovať podkožné injekcie na riedenie krvi a užívať lekárom predpísané lieky na liečenie opuchu a bolesti. Prvých šesť týždňov po operácii prebieha proces „vhojovania“ kĺbu. Pacient v tomto čase nesmie končatinu zaťažovať naplno a chodiť by mal s dvoma francúzskymi barlami. Po uplynutí tohto obdobia môže odložiť barlu na operovanej strane a stále viac ju namáhať, pokiaľ sa nenaučí súmerne chodiť. „Pacient po operácii musí nohu zaťažovať, ideálne bicyklom, severskou chôdzou alebo podobným dostupným športom, aby spevňoval svalový aparát. Zlepší sa tak komfort chodenia, ale najmä životnosť kĺbu,“ dodáva MUDr. Tomáš Jakubík, ortopéd prvej špecializovanej nemocnice v odbore ortopédia.
Z dlhodobého hľadiska by mal pacient s novým kĺbom dodržiavať základné pravidlá starostlivosti o endoprotézu, s čím súvisí optimálnosť a stabilita telesnej hmotnosti a okamžitá liečba v prípade akejkoľvek infekcie, ktorá by sa krvnou cestou mohla dostať k implantátu.

Mudr. Tomáš Jakubík

Clinica Orthopedica

 

 

Leave a Comment