Praktické tipy

Ako si ušetriť mesačne niekoľko stoviek eur?

Vo svete plnom nebankoviek, úverov a hypoték sa zdá takmer nemožné ušetriť nejaké to euríčko mesačne. Hľadáte spôsoby, ako ušetriť peniaze? Žijete z výplaty do výplaty a máte problém si dopriať luxusný obed, nie to ešte dovolenku pri mori? Ak patríte medzi tie rodiny/ jednotlivcov, ktorí prežívajú zo dňa na deň, mali by ste ostať pri nás. Skúsime vám čo to poradiť. Vďaka našim radám sa prasiatka na poličke zrazu začnú rapídne napĺňať.

shutterstock_63160852

Čo urobiť na začiatok?

Ešte predtým, ako vám poradíme, na čom by ste mohli ušetriť, skúste spraviť ešte jednu zásadnú vec. Spravte si z nasledujúceho mesiaca „testovací objekt“. Čo tým máme na mysli? Skúste si každý deň spisovať výdavky. Všetko, čo nakúpite, nech ide na papier. Následne si na konci mesiaca zrátajte vaše výdavky. Mnohým, ako aj mne, toto pomohlo a vďaka tomu som začala viac šetriť. Skúste to. Uvidíte, že časom takéto čosi oceníte. Nebudete potrebovať ani žiadneho finančného poradcu.

Ušetrite na potravinách

Aj keď ceny potravín idú vyššie a vyššie, vy môžete s nimi vybabrať. Existujú mnohé alternatívy ako napríklad pestovanie domácich potravín. Je viac než isté, že pomaranče a mandarínky si doma nevypestujete, skúste však využiť pozemky, ktoré majú vaši príbuzní a zasaďte na ne stromčeky/ rastlinky, ktoré budete po dozretí zbierať. Viete si predstaviť koľko peňazí vám to ušetrí? Nielenže ušetríte aj svoje peňaženky, ušetríte aj svoje zdravie.

Nefajčite a nepite alkohol

Aj keď pre niektorých je takmer nemožné nekupovať alkohol a cigarety, vďaka obmedzeniu týchto zlozvykov sa vám podarí ušetriť mesačne niekoľko desiatok až stoviek eur. Myslite na svoju budúcnosť a šetrite peniaze takým spôsobom, že sa vzdáte cigariet a alkoholu. Skúste si to aspoň na jeden mesiac a sami uvidíte, že nehovoríme do vetra. Koľko rodín by na Slovensku mohlo žiť dôstojne, keby rodičia prestali fajčiť a piť alkohol. Skúste sa nad tým zamyslieť. Krabička cigariet stojí okolo troch eur. Viete si predstaviť, že len za cigarety dáte vyše 1000€ ročne?

Každý mesiac si dajte záväzok

U každej rodiny je to inak. Skúste si dať každý mesiac záväzok. Odkladajte si  napríklad 10% mesačného príjmu buď na sporiaci účet v banke, alebo do prasiatka. Uvidíte, že peniaze sa budú časom len hromadiť. Nesiahajte na ne. Po čase si budete môcť dopriať nové auto alebo ušetrené peniaze využijete na rekonštrukciu bývania.

Účet za telefonovanie

Vysoké účty za telefón potrápia takmer každého zarábajúceho Slováka. Myslíte si, že v dnešnej dobe je potrebné telefonovať niekoľko minút a platiť nehorázne sumy na faktúre? V dobe, keď existuje možnosť telefonovať zdarma cez Skype alebo Hangouts? Ak máte možnosť, snažte sa viac využívať tieto služby. Uvidíte, že ceny na faktúrach za telefón budú klesať a vám sa podarí ročne ušetriť niekoľko stoviek eur.

Aj vy si môžete ušetriť mesačne niekoľko stoviek eur. Je však dôležité naučiť sa hospodáriť s peniazmi. Zopár rád, ktoré sme vám poskytli, vám určite pomôžu a nasmerujú vás na správnu cestu.

Leave a Comment