Zdravie

Trápi vás nedostatok železa? Týchto 6 jedál vám pomôže

Nedostatok železa v krvi nie je nič, s čím by ste si neporadili. Najlepšie je, ak sa do boja proti tomuto nedostatku pustíte zlepšeným jedálničkom. Tu je 6 jedál, ktoré vám pomôžu zvýšiť vašu hladinu železa v krvi.

1. Mäso

Mäso je skvelým zdrojom železa, ktoré dokáže telo veľmi dobre absorbovať a spracovať. Dôležité však je, že najviac železa obsahuje červené resp. hovädzie mäso. Bravčové, kuracie či morčacie mäso nie je úplne ideálne kvôli nízkemu obsahu tohto prvku. Nejete mäso? Nebojte sa, tu je aj niekoľko bezmäsitých spôsobov, ako získať železo.

shutterstock_102461543

2. Tofu

Tofu je skvelá suroviny, ktorá má dostatok železa, ale aj proteínov. Ak chcete maximalizovať jeho účinnosť, vyhnite sa tofu, v ktorom je pridaný vápnik, ktorý zhoršuje schopnosť vstrebávania sa železa z tejto potraviny. Na Slovensku je veľmi dobrý výrobca tofu – Lunter.

3. Fazuľa

Nielen fazuľa, ale strukoviny vo všeobecnosti – zelená fazuľka, šošovica či hrášok – sú skvelým zdrojom proteínov a železa.

4. Brokolica a zemiaky

Zapekaná brokolica so zemiakmi, kto by to nemal rád? Ak trpíte nedostatkom železa, toto jedlo je pre vás ako stvorené. Okrem iného obsahuje vysokú dávku vitamínu C, ktorý vám pomôže so vstrebávaním železa.

5. Sušené ovocie

Sušené ovocie je skvelým zdrojom železa a zároveň dobrou náhradou za dezert v prípade, že chudnete. Najväčším obsahom tohto prvku sa tešia sušené slivky, hrozienka, marhule či broskyne. Ak si urobíte džús z čerstvých sliviek, vaše telo sa poteší ešte viac.

6. Orechy

Kto by nezbožňoval chrúmať orechy? Kešu, vlašské orechy, mandle či pistácie sú skvelým zdrojom železa. Takže ak vás trápi nedostatok železa v krvi, máte veľa dobrých a hlavne chutných spôsobov, ako sa môžete s ním popasovať.

Leave a Comment