Zdravie

Prečo jete aj vtedy, keď nie ste hladný

Ak chcete schudnúť, nemusíte si hneď upraviť jedálniček, celé tajomstvo je v tom, že musíte denne minúť viac kalórii, ako vaše telo prijalo. Takže schudnúť môžete aj vtedy, ak budete jesť celý deň vyprážanú knedľu vo vajci, ale museli by ste spáliť toľko energie, že celý deň by ste museli behať. Aj preto je lepšie upraviť si jedálniček, nech príjem energie nie je zbytočne vysoký. Čo však robiť, ak jete aj vtedy, ak nie ste hladný? V prvom rade musíte poznať príčinu toho, prečo to robíte, a až potom sa pustiť do boja. Aké sú najčastejšie dôvody toho, že jete aj vtedy, keď nie ste hladný?

shutterstock_192048668

Nuda

Každému z nás sa aspoň raz stalo, že nemal čo robiť, prešiel sa po byte a nejaká magická sila ho priviedla ku chladničke. A tam si 10 minút chystal skvelý chlieb maslom a lekvárom a pohárom mlieka. Alebo aj v robote, chcete sa vyhnúť práci, a tak idete do chladničky pohľadať niečo zaujímavé. Miesto toho skúste niečo iné, vyhnúť sa práci a nude sa dá aj bez jedenia – rozhovor s kolegom, malá prechádzka či prečítanie si zaujímavého článku na internete.

Túžba po chuti

Akurát ste dojedli skvelý obed, ale chcelo by to ešte niečo sladké, aby ste vyvážili chute. Alebo ste jedli naposledy pred hodinou a strácajúca chuť z jazyka sa hlási späť o slovo a nahovára vás, aby ste niečo ďalšie zjedli. Nedajte sa zlákať, umyte si zuby alebo si dajte žuvačku, chuť v ústach bude nová aj bez toho, aby ste museli niečo jesť.

Emočné prázdno

Ste po ťažkom rozchode, niekto vás nahneval, dojal vás film a potrebujete to prázdno, ktoré v sebe máte, nejako vyplniť. Tak sa poriadne najete. Ak sa to deje vždy, keď máte tento pocit, skúste jedlo nahradiť niečím iným – prechádzkou, posilňovňou, kávou s kamarátkou alebo čítaním knihy. Ak ani toto nepomáha, s emočným prázdnom vám pomôže terapeut aj bez toho, aby vám servíroval pečenú kačku.

Zvyk

Ľudia sú v tomto ako psy, ak si raz zvyknete, že obedujete o 12:00, budete chcieť jesť o dvanástej aj vtedy, keď ste pred hodinou zjedli celú bagetu. Podvedomie si to jedlo vypýta. Predtým ako otvoríte chladničku, sa sami seba spýtajte, či je to naozaj nutné, či to nie je len sila zvyku, ak áno, nejedzte. Prípadne si očistite surovú mrkvu a zjedzte tú.

Leave a Comment