Cestovanie

Praha, elegantná dáma na Vltave

Praha sa môže pýšiť množstvom prezývok – Matka miest, Zlaté mesto, Srdce Európy či Stovežatá. Práve posledná prezývka je paradoxná, pretože celkový počet veží v Prahe sa odhaduje na tisícky. Ale uznajte sami, Tisícvežatá už neznie tak dobre, navyše prezývka Stovežatá mohla vzniknúť ešte v dobe, keď tam bolo naozaj iba sto vežičiek. O hlavnom meste Česka sa tiež hovorí: „V praze blaze.“ Je život v tejto metropole naozaj taký skvelý? To záleží na vás, no prostredie, ktoré vás tam obklopuje je skvelým základom, aby skvelý naozaj bol. Čo musíte vidieť v Prahe?

Stovežatá na Vltave, Praha nie je iba most a hrad

Stovežatá na Vltave, Praha nie je iba most a hrad

Po stopách času

To, že má Praha nádherné historické centrum, ju robí výnimočnou. Kto by nepoznal Karlov most, ktorý spája Staré mesto s Malou stranou, miesto, kde stretnete stovky turistov, desiatky umelcov a môžete si vychutnať pohľad na Vltavu a Pražský hrad. Poézia sama o sebe, len keby vám ju nekazili tí turisti. Bez toho, aby ste videli orloj, nie je návšteva Prahy kompletná, aspoň konečne budete vedieť, o čom spieva Jožo Ráž v pesničke Smrtka na pražskom orloji. Ako radi hovoria miestni, ktorí sa prebíjajú davmi ľudmi stojacich na námestí v Starom meste pod orlojom: „Hodiny, čo nikdy nevideli hodiny?“ Nepohrdnite ani návštevou Pražského hradu, no keď chcete mať  od turistov pokoja užiť si Prahu v pokoji, odporúčam prechádzku po Vršovicích.

Pivná kultúra

O tom, že Česi skutočne žijú pivom, svedčí aj samotný fakt, že Praha má približne 25 pivovarov. Len pre porovnanie, na celom Slovensku je dokopy 45 pivovarov. Keď si vychutnávate Matku miest, vyskúšajte aj pražské pivo z minipivovarov. Nájdite si peknú „hospúdku“ s atmosférou, kde vám načapujú niečo z miestnej produkcie. Známe svojim veľkým výberom pív je hlavne Prague Beer Musuem, ktoré je vyhľadávané turistami, no keď chcete niečo menšie, navštívte Kovadlinu u Lázní, kde si môžete vychutnať to najlepšie z pivovaru Matuška, ktorý je medzi pivnými fajnšmekrami považovaný za najlepší v Česku.

Leave a Comment