Bývanie

Plot – súčasť nášho obydlia

Odjakživa ste túžili zapustiť korene v dedinskom prostredí. Mali ste to šťastie a podarilo sa vám kúpiť si pozemok vo výhodnej lokalite s dobrou prístupovou cestou. Vaším jediným problémom, ktorý potrebujete súrne vyriešiť je oplotenie vášho pozemku. Premýšľali ste nad tým, ako by ste si oplotili váš pozemok? Aké hradby by chránili vaše kráľovstvo?

shutterstock_158743241

Vysoké betónové bariéry alebo nízky plot?

Nemáte pocit ako keby sa doba vracala späť? Kedysi v stredoveku sa každý hrad musel opevniť vysokými múrmi, tak, aby nepriatelia cezeň neprenikli. Teraz? Dnešní ľudia, najmä Slováci, podľahli trendu stavať si vysoké murované ploty, práve preto, aby k ním neprenikli nezvaní hostia a preto, aby susedia nepozerali na nich vtedy, keď sa pohybujú na záhradke. Veď čo ak sa náhodou pohybujete na záhradke v spodnom prádle a pozoruje vás sused? Neveríme, že by vám to bolo príjemné.

Viete o tom, že na západe skôr preferujú nízke ploty? Viete čo to znamená? Ževraj to vyjadruje ich otvorenosť. Majú v sebe určitú symboliku – vyjadrujú len hranicu súkromnej zóny – nespĺňajú ochrannú funkciu.

Ako ste na tom vy? Aký plot by ste si vybrali? Vysoký nepriehľadný alebo nízky priehľadný?

Ktorý plot by ste si vybrali?

Plot je súčasťou koncepcie vášho domu. Experimentovanie s plotmi sa teda nehodí. Nízky priehľadný plot dáva do popredia vašu krásnu okrasnú záhradu, na ktorej dennodenne pracujete a staráte sa o ňu. Ak si však zvolíte nízky plot, predpokladáme, že za domom máte súkromnú časť. Predsa len súkromie je súkromie, pri nízkom plote by ste boli neustále na očiach. Viete aké je čaro priehľadného plota? Priehľadný plot pôsobí prirodzenejšie a dojmovo zväčšuje priestor. Naopak nepriehľadný plot, ako sme už spomínali, sa používa ako ochrana súkromia.

Ak si však potrpíte na prírodný plot, tak neváhajte si zasadiť rad za radom tuje, ktoré budete postupným strihaním tvarovať na plot. Nemusia to byť len tuje. Tvarovaný krušpán môže tiež plniť funkciu plotu.

Ktorý plot sa vám najviac páči? Nezabúdajte však na to, že plot musí ladiť s architektúrou vášho domu. Veď predsa dom je súčasťou vášho obydlia.

Leave a Comment