Úspech a podnikanie

Nestíhate pracovné tempo? Môže za to prokrastinácia

Bežný problém, ktorý v práci nejedného človeka spôsobuje chaos a paniku. Za všetko môže prokrastinácia. Nie je vám tento pojem známy, o nič ste neprišli, pretože vysvetlenie vám bude oveľa bližšie. Pokiaľ by ste však chceli zvládať veci bez najmenších problémov, bolo by lepšie, ak vám to nebude ani jasné ani blízke.
Chorobné odkladanie svojich povinností na neskôr. To je najjednoduchšie vysvetlenie, ktoré vám všetko ozrejmí.

Ak prokrastinujeme, sme lenivý?

Určite nie. V tomto poňatí by ste si to nemali zamieňať s lenivosťou. Lenivý človek neurobí celkom nič a je to stav viac menej fyzického rázu. Prokrastinácia je o našej psychike, ktorá nám hovorí, že máme robiť všetko možné, len aby sme sa vyhli dôležitým veciam. V konečnom dôsledku by tieto úlohy neboli ani tak dôležité, pokiaľ by ste ich urobili hneď a na čas.

Čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra“

Je vám to známe? Každý človek si potrebuje občas dopriať trochu odpočinku, pokiaľ je to už o zvyku, spôsobuje to problémy. Prokrastinácia sa najčastejšie pripisuje vysokoškolským študentom, ktorí sa rozhodnú odložiť svoje povinnosti na neskôr. V tomto systéme si to zrejme môžu ešte trochu aj dovoliť, no pokiaľ si na to veľmi rýchlo zvyknú, v nastúpení do iného systému, ktorým je ten pracovný sa im asi veľmi dariť nebude. Dokonca sa hovorí, že človek, ktorý má tieto zvyky, „zabíja“ svoju vlastnú motiváciu.

Čo treba robiť

Mali by ste si nájsť svoj cieľ, ktorý však nie je len o novom aute a kariére. Pokiaľ sa snažíte nájsť vnútornú motiváciu, nájdete správnu cestu, ako sa zbaviť odkladania všetkých vecí na neskôr. Pokiaľ nie sme dostatočne motivovaní, nechce sa nám zaoberať činnosťami, o ktorých si myslíme, že sú pre nás a náš súčasný stav nepodstatné.

Nemotivujte sa len budúcnosťou

Nie je ale ani dobré, ak sa z nás stanú cieľový „feťáci.“ To je to spomínané auto a kariéra. Takéto ciele sú krátkodobé a nikam nás neposúvajú. Máme síce dom, luxus a všetko potrebné, no vždy príde chvíľa, kedy chceme niečo iné a zasa nové.
Motivácia vnútornou cestou sa nespolieha na jednu eufóriu, ktorá trvá približne jeden deň a možno týždeň. Mali by sme sa naučiť byť šťastnejší častejšie a v prítomnosti a nemyslieť len na ciele, ktoré sú v budúcnosti. Napríklad to skúste metódou pomoci druhým. Ak svojou prácou pomôžete aj niekomu druhému, malo by vám to priniesť spokojnosť, ktorá vás poženie zasa o jeden deň ďalej.

Leave a Comment