Komerčné články

Čo vám dá matematika do života?

Nielen maturita z matematiky, ale už aj jej obyčajná vyučovacia hodiny, začína byť strašiakom alebo minimálne postrachom pre veľa žiakov či študentov. Pritom je matematika krásna veda. Môžete argumentovať, že je zbytočná, že kedy budete potrebovať príklady na matice v skutočnom živote. Odpoveď je jednoduchá – dosť možné, že nikdy. Ale je to niečo iné, čo má pre vás oveľa vyššiu hodnotu ako samotné počítanie matíc. Niečo, čo sa skrýva v matematike a jej počítaním sa v tom zdokonaľujete. Čo to je?

shutterstock_236191663

Kritické uvažovanie a logické myslenie

Nemusíte práve zbožňovať príklady na rovnice či nerovnice, no keď sa ich naučíte počítať, naučíte sa logicky myslieť a kriticky uvažovať. Naučíte sa analyticky rozmýšľať aj pri bežných veciach, o ktorých iní veľmi nerozmýšľajú. A to je v tejto dobe informačnej presýtenosti a informačného smogu veľmi dôležité. Nebude veriť hoaxom, pretože vám bude stačiť 20 sekúnd na to, aby ste si overili, či je daná informácia pravdivá, alebo nie.

Problém je hlbší

Problém s kritickým myslením nie je zakorenený len v tom, že deti nemajú radi matematiku. Problém je systémový – vyučovanie vôbec nie je o interakcii, o kritickom myslením o tom, aby sa deti pýtali, zaujímali sa a samy prejavovali aktivitu. Najčastejšie je to o tom, že sa učiteľ postaví pred triedu a prednesie látku bez toho, aby sa deti mohli aktívne zapájať, bez toho, aby ich nabádal k tomu, aby samy rozmýšľali o danej téme, probléme a slepo neverili všetkému čo povie.

Nebojte sa matematiky

Dokým neprebehne systémová zmena vyučovania, je aspoň logická matematika vašim ostrovom osvietenstva, ktorý vám pomôže udržať si jasnú myseľ aj v časom, keď sú internety plné prapodivných stránok šíriacich hoaxy ako na bežiacom páse. Navštívte Príklady.com a precvičte si počítanie.

Leave a Comment