Cestovanie

Čo si vziať so sebou na turistiku?

Chystáte sa na turistiku do hôr, avšak neviete, čo si máte zobrať so sebou? Čo budete potrebovať, ak bude slnečno a čo budete potrebovať ak bude nepriaznivé daždivé počasie? My vám všetko napovieme. Nachystajte si pero a papier, idete si to zapisovať.

turistika

Výkyvy počasia

Slnko na obzore praží a vás to ťahá do hôr, lenže neviete čo si môžete dovoliť vziať so sebou? Odvšadiaľ počúvate, že na horách sa počasie môže zmeniť z hodiny na hodinu, tak čo si potom vziať, aby sa vám nestalo, že budete vyzerať ako zmoknuté kurence? Je dôležité, aby ste si k batožine pribalili aj pršiplášť, poprípade hrubšiu nepremokavú bundu. Prečo? Myslíte si, že ste nejaký otužilec alebo že zvládnete teplotné výkyvy? V žiadnom prípade to nepodceňujte, predsa sa nemôžete šplhať v kraťasoch a krátkom tričku, keď na horách zúri búrka. Samozrejme, ak sa búrka bude chcieť predviesť na oblohe, radšej sa výstupom na vrcholy vyhnite. Ak vás však zastihne po ceste, tak buďte na ňu pripravení!

Čo nesmie chýbať vo vašom batohu?

Ešte pred začatím turistiky je pre vás dôležité si pribaliť všetko potrebné do batoha. Jedlo a veľké množstvo vody je samozrejmosť. Prečo veľké množstvo vody? Pri vysokých horúčavách bude vaše telo vylučovať veľké množstvo tekutín, tak je samozrejmosťou, že ich bude požadovať doplniť naspäť. Na niektorých miestach vás v prípade nedostatku tekutín zachráni prírodný prameň, avšak netreba sa na to spoliehať! 3 litre čistej neperlivej vody musia byť vo vašom batohu!

Jedla nemusí byť až toľko, akoby ste šli na týždeň. Na jednodňovú turistku si stačí pripraviť dva až tri obložené chleby a bude vám to stačiť. Všetko záleží aj od toho aký ste maškrtník!

Nezabúdajte si však pribaliť aj lekárničku. Nikdy neviete kedy sa vám môže hodiť. Nejaký škrabanec, porezaná ruka, aj to sa vám môže prihodiť. Preto buďte pripravený! Vy nemusíte byť výnimka! Vysokohorská turistika býva nevyspytateľná.

Leave a Comment