Zdravie

Čo na bolesť hrdla?

Nie je zásadou, že keď vonku padá sneh tak práve vtedy na nás lezie chrípka. Chrípka si nevyberá ročné obdobie. Niekedy sa jej darí na jar, niekedy cez leto a niekedy vládne len v zime. Čo však robiť preto, aby ste zabránili škriabaniu v krku?

kašel

 

Tabletky na cmúľanie nezaberajú

Samozrejmosťou, že nie. Tieto kvázi cukríky, ktoré majú zabrániť škriabaniu v krku nemajú vôbec také účinky aké sú popísané na obaloch. Prečo nás pacientov výrobcovia takto ťahajú za nos? Aký to má zmysel? Nie je predsa ich cieľom ľudí liečiť? Je to iba obyčajný marketingový ťah! Nalákať pacientov na užívanie toho a toho výrobku a vychváliť ich do nebies. Vy si však dokážete pomôcť aj domácimi rastlinkami, ktoré vám pyšne kraľujú vo vašej záhradke. Ak tam však ešte žiadne nemáte, pokojne si ich ešte zasaďte. Medovka, mäta, materina dúška a mnohé ďalšie. Vy by ste však radi vedeli, ktorá rastlinka bude bojovať s vašimi bolesťami v krku? Ktorá z týchto bude dobrá bojovníčka? Ani jedna spomínaná, je to šalvia lekárska. Rastlinka, ktorá je dobrá nielen na bolesť hrdla, ale má aj iné blahodarné účinky.

Pôvabná šalvia

Vedeli ste o tom, že šalvia sa v stredoveku spájala s nesmrteľnosťou? Vedeli ste o tom, že Peržania a Číňania ju používali ako prostriedok proti starnutiu? Toto všetko vedeli naši predkovia a práve preto sa rozhodli zaradiť ju medzi svoje domáce liečivé bylinky. Má typicky fialové kvety, takže sa nemusíte obávať, že ju nerozpoznáte medzi ostatnými rastlinkami. Mnohí ju poznajú pod názvom babské ucho. Svojou pôvabnosťou a vábivou mierne horkou vôňou vás privolá k sebe.

Pre spomínané bolesti hrdla vám radíme ju buď čerstvú, ale aj sušenú zaliať vriacou vodou a následne nechať trošku vychladnúť. Potom čaj môžete vypiť. Avšak pre vaše bolesti v krku by bolo lepšie keby ste šalviový čaj pravidelne kloktali. Neuveríte, ale bolesti v krku začnú rapídne ustupovať!

Nespoliehajte sa na lieky z lekárne. Pomôžte si domácou šalviou.

Leave a Comment