Komerčné články

Alexander Veľký ochutnal banány v Indii a ďalších 7 zaujímavostí o banánoch

V zime si ich dávame každý deň na desiatu, ale v skutočnosti o banánoch veľa nevieme. Pozrite sa na týchto 8 banánových zaujímavostí a prečítajte si, ako spracovať banány, ktoré vám hnednú doma v miske.

680

1.Banány nerastú na strome

Pre mnoho ľudí je to veľké prekvapenie, ale banánovník je bylina. Kvitne tretím rokom a po dozretí plodov rastlina hynie.

2. Pochádza z ostrova

Banány teraz rastú v Ázii, Afrike i strednej a južnej Amerike. Ich pôvodnou domovinou je podľa vedcov zrejme územie Papuy-Novej Guiney.

3. Alexander ochutnal banán na ťažení

Zo zápiskov Alexandra Veľkého vyplýva, že banán ochutnal pri svojom ťažení do Indie v roku 327 pred naším letopočtom. Bol tak zrejme jedným z prvých Európanov, ktorí tento plod okúsili.

4. Ako prvý začali banány pestovať Číňania

Pozostatky najstaršieho banánového sadu našli archeológovia v Číne. Ovocie sa tam pestovalo v roku 200 nášho letopočtu.

5. Cavendish vládne svetu

Aktuálne najrozšírenejšou odrodou je Cavendish. Obchodníci si ho obľúbili vďaka tomu, že vydrží v dobrom stave aj dlhé zámorské cesty.

6. Zeleninové banány

Okrem klasických banánov existujú aj „zeleninové“ banány, ktorým sa hovorí plantain. Tieto banány sú zelené a varia sa. Potom ich gazdinky servírujú ako prílohu.

7. Samy sa nerozmnožia

Moderné vyšľachtené banány nemajú semená. Preto ich musia záhradníci množiť rezom.

8. Zbožňujú ich športovci

Banány sú veľmi výživné, a preto si ich obľúbili športovci. Obsahujú napríklad dostatok horčíka, ktorý zabraňuje svalovým kŕčom.

Výživné banány milují sportovci. Kupte je ve slevě a nasušte si je (1)

Nasušte si banány

Nechali ste sa v obchode zlákať lacnými banánmi a teraz vám doma v miske postupne hnednú? Nenechajte ich pokaziť a radšej si ich nasušte v sušičke Excalibur s 5 táckami. Príprava je rýchla, stačí banány nakrájať na kolieska hrubé 3 milimetre.

Časovač v sušičke nastavte na 6 až 10 hodín. Podľa potreby dosušte a potom si už len pochutnajte na chrumkavých plátkoch. Hodia sa ako desiata do posilňovne alebo zdravá pochúťka k televízii.

Leave a Comment