V zime si ich dávame každý deň na desiatu, ale v skutočnosti o banánoch veľa nevieme. Pozrite sa na týchto 8 banánových zaujímavostí a prečítajte si, ako spracovať banány, ktoré vám hnednú doma v miske.
1.Banány nerastú na strome
Pre mnoho ľudí je to veľké prekvapenie, ale banánovník je bylina. Kvitne tretím rokom a po dozretí plodov rastlina hynie.
2. Pochádza z ostrova
Banány teraz rastú v Ázii, Afrike i strednej a južnej Amerike. Ich pôvodnou domovinou je podľa vedcov zrejme územie Papuy-Novej Guiney.
3. Alexander ochutnal banán na ťažení
Zo zápiskov Alexandra Veľkého vyplýva, že banán ochutnal pri svojom ťažení do Indie v roku 327 pred naším letopočtom. Bol tak zrejme jedným z prvých Európanov, ktorí tento plod okúsili.
4. Ako prvý začali banány pestovať Číňania
Pozostatky najstaršieho banánového sadu našli archeológovia v Číne. Ovocie sa tam pestovalo v roku 200 nášho letopočtu.
5. Cavendish vládne svetu
Aktuálne najrozšírenejšou odrodou je Cavendish. Obchodníci si ho obľúbili vďaka tomu, že vydrží v dobrom stave aj dlhé zámorské cesty.
6. Zeleninové banány
Okrem klasických banánov existujú aj „zeleninové“ banány, ktorým sa hovorí plantain. Tieto banány sú zelené a varia sa. Potom ich gazdinky servírujú ako prílohu.
7. Samy sa nerozmnožia
Moderné vyšľachtené banány nemajú semená. Preto ich musia záhradníci množiť rezom.
8. Zbožňujú ich športovci
Banány sú veľmi výživné, a preto si ich obľúbili športovci. Obsahujú napríklad dostatok horčíka, ktorý zabraňuje svalovým kŕčom.
Nasušte si banány
Nechali ste sa v obchode zlákať lacnými banánmi a teraz vám doma v miske postupne hnednú? Nenechajte ich pokaziť a radšej si ich nasušte v sušičke Excalibur s 5 táckami. Príprava je rýchla, stačí banány nakrájať na kolieska hrubé 3 milimetre.
Časovač v sušičke nastavte na 6 až 10 hodín. Podľa potreby dosušte a potom si už len pochutnajte na chrumkavých plátkoch. Hodia sa ako desiata do posilňovne alebo zdravá pochúťka k televízii.
Leave a Comment