Komerčné články

Ako na založenie či likvidáciu firmy?

Podnikanie je skvelý spôsob, ako sa osamostatniť a robiť to, čo vás  skutočne baví. A okrem toho vytvárať hodnoty, s ktorými ste stopercentne stotožnený. Aj keď ste zamestnancom vo vašej vysnenej firme, vždy sa nájde niečo, s čím nie ste úplne stotožnený. A presne toto vám pri podnikaní odpadne – sám ste svojim pánom. Niektorí hovoria, že konečne zarábate na seba, no nie je to celkom pravda, pretože pri vysokom daňovom zaťažení zarábate na seba a na štát. A aký spôsob založenia spoločnosti je najlepší?

shutterstock_140871454

3 cesty. Ktorá je najjednoduchšia?

Prvým spôsobom je klasické založenie spoločnosti – obeháte si úrady vy sami, vyplníte všetky formuláre a po dvoch týždňoch máte svoju vlastnú spoločnosť. Druhou cestou je, že sa s touto požiadavkou obrátite na spoločnosť, ktorá sa tomuto venuje a tá založí spoločnosť na kľúč podľa vašich predstáv. No tiež to trvá dva týždne. Stále populárnejší a obľúbenejší je predaj firiem. Môžete si kúpiť už existujúcu spoločnosť a začať podnikať do 24 hodín. Tieto spoločnosti sa volajú ready made a boli založené kvôli ďalšiemu predaju. Samozrejme, že môžete nájsť aj spoločnosti na predaj, ktoré boli používané, ale oba typy týchto spoločností sú bez záväzkov a pohľadávok.

Chcete sa zbaviť starej spoločnosti?

Máte dve možnosti – v prípade, že máte spoločnosť bez záväzkov, môžete sa rozhodnúť pre jej predaj. Kúpi ju od vás niekto, kto má záujem o jej meno alebo firma, ktorá sa zaoberá predajom spoločností. Druhou možnosťou je výmaz firmy z o.r.. Môžete to urobiť viacerými spôsobmi. Môžete sa rozhodnoúť pre vymazanie bez likvidácie alebo s likvidáciou.

Ktorý spôsob je výhodnejší?

Zlikvidovanie firmy, ktorá má majetok a nemá záväzky, je náročnejší proces, pretože sa musí majetok predať a rozdeliť medzi spoločníkov. Delí sa tiež aj základné imanie. Spoločnosť bez likvidácie môžete vymazať z OR viacerými spôsobmi – zlúčením s inou firmou, jednoduchým vymazaním z OR či už vyššie spomínaným predajom. Je na vás, ktorý spôsob vám najviac vyhovuje.

Leave a Comment