Bývanie Komerčné články Praktické tipy

Ako kúriť, aby ste ušetrili počas zimy

Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a mnohí z vás sa už hrozia toho, keď vám za ňu príde vyúčtovanie. Niet sa čomu čudovať, pretože kúrenie je počas zimy veľmi výraznou položkou rodinného rozpočtu. Hoci to zatiaľ vyzerá na veľmi miernu zima, hovoriť o preplatkoch je predčasné. Tu je však niekoľko tipov a rád, ako by sa mohli stať preplatky po vyúčtovaní skutočnosťou. Ako teda ušetriť na kúrení?

Ako kúriť tak, aby ste ušetrili?

Ako kúriť tak, aby ste ušetrili?

Dobre tesniace okná

Jasné, teraz je už na výmenu nových okien, ktoré dobre tesnia, neskoro. Ale tento nedostatok môžete vyvážiť tým, že sa budete snažiť utesniť medzery na okne izolačným materiálom. Najviac tepla cez okno unika cez sklo, ktoré nie je tepelný izolant. Ak máte dvojité sklo, ako izolant funguje iba vzduchová bublina. Aj preto vám pomôžu zatiahnuté interiérové žalúzie, ktoré zabráni úniku tepla.

Neprekurujte a vetrajte nárazovo

Zbytočné prekurovanie nie je zlé iba pre vašu peňaženku, ale aj pre vaše zdravie – suchý vzduch vysušuje vaše sliznice, a tak sa vám môže púšťať krv z nosa alebo budete mať podráždené oči. Dôležité je aj to, aby ste pravidelne vetrali, robte to však nárazovo. Nenechajte hodinu otvorenú ventilačku, radšej na minútku otvorte okno dokorán, je to oveľa efektívnejšie.

Máte predokenné rolety?

V prípade, že máte predokenné rolety alebo žalúzie, môžete ich používať ako ďalšiu izoláciu. Stiahnite ich, a medzi oknom a vonkajšou teplotou vytvoríte vzduchovú bublinu, ktorá funguje ako izolácia. Takže prakticky zabrániť najväčším únikom teplého vzduchu.

Regulujte teplotu

Prispôsobte teplotu podľa toho, či ste doma, pracujete alebo spíte. Vždy, keď nie ste doma, pracujete alebo na noc, nastavte termostat na nižšiu teplotu – ideálnych je 17,5-18°C. A ideálna izbová teplota počas zimy? Tá je 21°C. V prípade, že vyjde slnko, nebojte sa odostrieť rolety na strešné okná a vpustiť dnu trochu slnečných lúčov, ktoré izbu vyhrejú.

Leave a Comment