Móda a krása

Ako si vybrať outdoorovú zimnú bundu?

Vybrať si spoľahlivú zimnú bundu nemusí byť ťažké, ak viete, na aké parametre sa máte pozerať. Pokiaľ ju potrebujete len na bežné nosenie do práce či na prechádzky do mesta, nemusíte nad kúpou zvlášť dumať. Iné je to, ak ide o outdoorovú bundu, ktorá by mala byť dostatočne teplá a zároveň schopná odvádzať vlhkosť smerom von a neprepúšťať ju dnu.

panska-zimna-bunda

 

Páperie alebo syntetika

Za termoizoláciu v bunde je, logicky, zodpovedná jej výplň. Medzi cenovo dostupnejšie patria syntetické materiály, ktoré môžu byť z jednoduchých alebo dutých vlákien. Ich výhodou je tiež schopnosť rýchleho schnutia, preto sú ideálne ako výplň pre dámske aj pánske zimné bundy určené pre šport.

Páperie poskytuje najlepšie zateplenie a vyznačuje sa veľmi dobrou priedušnosťou. Zimné bundy vyplnené páperím alebo perím (alebo ich kombináciou) bývajú drahšie a ich nevýhodou je tiež strata termoizolačných vlastností pri navlhnutí. Páperovú bundu určite hľadajte vtedy, ak sa chytáte do extrémnych mrazov a viete, že nebudete vyvíjať žiadnu extra pohybovú aktivitu, pri ktorej by ste sa spotili.

Dámske aj pánske zimné bundy s membránami

Dostatočné zateplenie je v zimných mesiacoch nevyhnutné, no pokiaľ sa potrebujete obliecť do outdooru, dámske aj pánske zimné bundy vo vašom výbere musia byť vybavené membránami. Tie tvoria vrchnú a vonkajšiu vrstvu bundy, zabraňujú prenikaniu vlhkosti do jej vnútra a zároveň jej umožňujú „dýchať“, teda odvádzať telesnú vlhkosť smerom von. Ako je to možné?

Existujú dva druhy športových outdoorových membrán. Jedenu tvoria porézne materiály, ktoré sú hydrofóbne – to znamená, že vodu odpudzujú. Ich povrch tvoria milióny drobných pórov na centimeter štvorcový, ktoré sú až 20 000-krát menšie ako kvapka vody a zároveň až 700-krát väčšie ako molekula pary. Vďaka tomuto jednoduchému princípu môže vlhkosť z potu prúdiť smerom von, no tá vonkajšia membránou neprejde. Na povrchu membrány sa vďaka napätiu voda zhlukuje do kvapiek, ktoré sa po nej skĺznu.

Neporézne membrány sú zas hydrofilné, čiže vodu vedia absorbovať v kvapalnom aj plynnom skupenstve a pomocou difúzie zas vypudiť von. Vodné pary sa vo vnútri membrány pohybujú z miesta vyššieho tlaku k nižšiemu, vďaka čomu sa koncentrácia vodnej pary vyrovnáva na obidvoch jej stranách.

Pri každej membráne sa tiež uvádza hodnota vodného stĺpca v milimetroch, ktorá určuje jej vodoodolnosť. Kvapka prudkého dažďa má napr. silu 2000 mm a štandardné outdoorové bundy sa vyrábajú s vodným stĺpcom 5000 mm, čo znamená, že sú 2-krát tak odolnejšie.

Foto: Bigstockphoto

1 Comment

  • V extrénmnych podmienkach neexistuje kompromis, keď ti tvoje oblečenie vypovie životnosť.A preto si treba vybrať značky ,ktoré používajú len vysoko kvalitné materiály, ktoré zodpovedajú európskym normám a ktorých kvalita a vlastnosti sú overené certifikátom . Dôraz je kladený najmä na dôkladné spracovanie podľa jasne definovaných a overených výrobných postupov, čo zaručuje dlhú životnosť a dlhodobé zachovanie funkčných vlastností a parametrov.A my ženy si potrpíme aj na vzhľad.

Leave a Comment