Cestovanie

Prečo sa oplatí letieť do Paríža?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: „Pretože cesta autobusom trvá 20 hodín a lietadlom desaťkrát menej – 2 hodiny.“ A aké sú dôvody, ktoré povedia „áno“ návšteve Paríža? Je ich zhruba toľko, ako turistov na brehu Seiny. Je paradoxom, že najznámejším symbolom Paríža sa stala stavba, proti ktorej pri jej zrode protestovalo toľko ľudí, že túto kovovú opachu vo svojom nádhernom meste nechcú. Nuž, a túto „kovovú opachu“, ktorú Gustavo Eiffel dokončil v roku 1889, už navštívilo takmer 250 miliónov turistov, čo je viac ako 100-násobok súčasného počtu obyvateľov hlavného mesta Francúzska. Slušné, čo poviete? Ale dosť bolo matematiky.

Len kvôli Eiffelovej veži pricestovalo do Paríža takmer 250 miliónov turistov

Len kvôli Eiffelovej veži pricestovalo do Paríža takmer 250 miliónov turistov

Dáma na Seine

Dáma s gráciou, ktorá si vždy zachová noblesu, to je Paríž. Čím to je, že sa tejto dáme darí udržať svoju noblesu aj po všetkých tých dlhých stáročiach? Francúzi sú obrovskí nacionalisti a teda sú hrdí na svoju históriu, na svoju architektúru, na svoje bagety, jednoducho na všetko francúzske. A čo sa týka Paríža, na ten sú extrémne hrdí a nedovolia developerom, aby z neho urobili niečo, čo by od návštevy odradilo milióny turistov. Komu by potom predávali úžasné vína, jedlá a kúsok seba?

Aké je to písať o architektúre? 

Ako povedal Frank Zappa, známy americký gitarista, písať o hudbe je ako tancovať o architektúre. Preto sa o nádherných francúzskych pamiatkach neoplatí ani písať. Radšej si ich pozrite na fotke. Ale o čom sa oplatí písať? O ich jedinečnej atmosfére, ktorú pri všetkej vôli z fotiek nenasajete. Sedieť na na schodoch baziliky Sacre Coer v Montmartri, to je tá štvrť, odkiaľ je Amélia, popíjať znamenité miestne víno, vidieť celý Paríž ako na dlani, počúvať pouličných muzikantov, ako spievajú a hrajú na gitare a sledovať západ slnka. Zrejme gýčovité, no keď si tam sadnete, nebudete odtiaľ chcieť odísť.

Nájdite si vlastné miesto

Isteže sa oplatí vidieť Eiffelovku, Víťazný oblúk, Invalidovňu, katedrálu Notre Dame, Chaps Élysées či múzeum v Louvri, sú to nádherné miesta. No keď máte pocit, že ste medzi mravcami, keď vrážate do turistu na každom kroku, nájdite si zastrčené kútiky, ktoré vás svojou atmosférou a genius loci veľkým ako rozpočet na stavbu Eiffelovky privedú do nemého úžasu. Nájdite si zapadnuté uličky, zapadnuté kaviarne, neznáme parčíky, netreba veľa – stačí sa iba „ponevierať“ a ísť opačným smerom ako turisti. Rozhodne však zo známych atrakcií nevynechajte nočnú plavbu na Seine. Bon Voyage, mes amis.

1 Comment

Leave a Comment