Bývanie

Neviete sa rozhodnúť či kožený alebo látkový gauč?

Látkový alebo kožený? Večná dilema pri každom rozhodovaní o kúpe nového gauča. Čo je oproti tomuto Hamletovo: „Byť, či nebyť?“ Neostáva vám nič iné, len si zobrať papier a pero a napísať si všetky výhody a nevýhody jednotlivého materiálu, spočítať si plusové body, ktoré sú pre vás najdôležitejšie a vtedy objavíte svojho srdca šampióna. Ako sa k týmto výhodám dopracovať? Nemusíte zbytočne dlho rozmýšľať, na to som tu ja, aby som vám jednotlivé výhody a nevýhody nabonzoval a uľahčil vaše zložité rozhodovanie.

Kožený či látkový gauč? Ako vyriešiť večnú dilemu?

Kožený či látkový gauč? Ako vyriešiť  túto večnú dilemu?

Výhody koženého gauča

Výhodou koženého gauča je jeho nesmrteľný, nadčasový a elegantný vzhľad, ktorý nikdy nevyjde z módy. Jedna z prvých kožených pohoviek bola vyrobená začiatkom 18. storočia a odvtedy koža nestratila nič zo svojho šarmu. Máte doma malého umelca, ktorý rád kreslí po nábytku alebo domáceho miláčika, ktorý zbožňuje pĺznutie na gauči? V tomto prípade je pre vás kožená sedačka lepšia voľba – pretriete vlhkou handričkou alebo jednoducho povysávate a je po probléme, navyše kožu veľmi neobľubujú ani roztoče. Bojíte sa, že v zime vám bude na koži zima a v lete sa na ňu prilepíte ako rozvarená špageta? Keď kúpite gauč z kvalitnej kože, nemusíte sa tohto obávať – pravá koža dýcha.

Nevýhody koženého gauča

Keď chcete kvalitu, musíte si priplatiť a cena kvalitného koženého gauča, sa môže vyšplhať pekne vysoko. Ale na druhej strane, kde chcete investovať, keď nie do kvality? Taktiež musíte byť opatrnejší, aby ste takýto gauč mechanicky nepoškodili, pretože prečalúnenie nie je také jednoduché a cenovo prijateľné ako pri látkovom gauči. Tiež musíte dávať pozor, aby gauč nebol vystavený slnku a zdroju tepla, pretože by sa jeho životnosť poriadne znížila.

Výhody látkovej sedačky

Veľkou výhodou je obrovský výber poťahových látok – jej farby, jej štruktúra, jej vzory. Takže zladiť gauč so zvyškom interiéru nebude vôbec žiadny problém. Problémom skôr bude, ktorý je krajší a ktorý si kúpiť. Čo sa týka životnosti, časy, keď sa textilná sedačka vydrala po pár mesiacoch používania, sú dávno preč. Taktiež aj cena je priaznivejšia, a keď sa bojíte rozliateho červeného vína či spadnutého čučoriedkového koláča, existujú textílie, ktoré sa aj po tejto malej-veľkej pohrome dajú vyčistiť či jednoducho iba hodiť do práčky.

Nevýhody látkovej sedačky

Problém môže vzniknúť vtedy, keď si vyberiete semišový povrch a máte domáce zviera. Zbaviť takúto sedačku chlpov je nadľudský výkon. Tiež sa v takejto sedačke usádzajú červotoče a prach, takže keď ju chcete mať v pôvodnom stave, musíte sa o ňu neustále starať – vysávať, tepovať, pretierať handričkou.

Dôležité je, aby vám gauč zapadol do celkového štýlu obývačky, na materiáli až tak veľmi nezáleží. Samozrejme, je to dôležitý faktor, no pokiaľ si vyberiete takú, ktorá vám do obývačky sadne ako uliata, trafili ste do čierneho a je jedno, či je kožená alebo látková.

Leave a Comment